Online archiv

Novák, Jan: Bohumír Koubek (8. 11. 1931 – 29. 8. 2018), Loutkář 4/2018, s. 102–103

Když přivezli z tiskárny sešitek s prostým názvem Omalovánky, nebyl už jejich autor, sochař a loutkář Bohumír Koubek, mezi živými. Omalovánky byly jeho poslední prací, byl již delší dobu upoután na lůžko, ale nezahálel, kreslil a rozdával obrázky, sobě i druhým pro radost. Většinou kreslil pohádkové postavy, ale také stylizované šašky a paňáci ve stále nových a nových variantách. Završila se tím Koubkova tvorba i životní pouť.

I když se narodil na Březových Horách u Příbrami, prožil prakticky celý život v Praze. A byly to patrně časté návštěvy produkcí lidového loutkáře Antonína Kopeckého a představení Říše loutek a Divadla Spejbla a Hurvínka, které nasměrovaly jeho životní dráhu. Již jako jedenáctiletý hrál na dvorku s vlastnoručně vyrobenými maňásky a pár let nato vytvořil i sadu marionet. Ve dvanácti letech vyrobil jeden a půl metru vysoký model Staroměstské radnice. Nebylo pochyb …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.