Online archiv

Dzadíková, Lenka: Väzby medzi slovenským českým bábkarstvom po roku 1993, Loutkář 4/2018, s. 96–98

Je evidentné a nepopierateľné, že po rozdelení Československa na dve samostatné republiky existujú medzi krajinami nadštandardné vzťahy. Po počiatočnom období silných nacionalistických vášní hovoria súčasné prieskumy verejnej mienky, že vzťahy medzi národmi sú harmonické, priateľské a často aj rodinné, keďže česko-slovenské manželstvá sú aj po rozdelení republík stabilným sociologickým javom.

Umelecká spolupráca medzi národmi nikdy neustala, desaťročia budované vzťahy sa novými štátnymi hranicami nedali pretrhnúť.

Výpočet slovenských tvorcov a tvorkýň dlhodobo pôsobiacich či pravidelne hosťujúcich v Českej republike by zakrátko narástol na prekvapivo vysoké číslo. Opačné prúdenie, teda hosťovania českých divadelných tvorcov na Slovensku tiež nie je ojedinelé, no nachádzame podstatne menej prípadov, v ktorých daný tvorca či tvorkyňa formuje súbor dlhodobo alebo hosťuje pravidelne viac rokov po s…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.