Online archiv

Malíková, Nina: České a slovenské loutkářství bez hranic, Loutkář 4/2018, s. 93–95

Klíčovou roli pro vzájemné prorůstání obou kultur v loutkářském umění má zcela jistě na svědomí pražská loutkářská katedra DAMU. Ta byla založena v roce 1952 na přímé volání mladých tvůrců po odborném vzdělání v tehdy znovu objevovaném oboru, který pro ně přitažlivě spojoval výtvarné a dramatické umění. Zde se koncem 50. a zejména v 60. letech setkaly vynikající osobnosti, které později tvořily – a dodnes tvoří – základ moderního loutkářského umění v Česku i na Slovensku, a to nejen v profesionálních loutkových divadlech, rozhlase a televizi, ale i v osvětové práci, v oblasti loutkářské historie, teorie nebo pedagogiky. Samozřejmě, že mnohé bylo dáno tím, že v té době ještě neexistovala vysoká škola pro loutkářský obor na Slovensku, a tak se přirozenou cestou posluchači slovenští a čeští prolínali jak ve svém tvůrčím směřování ve společných školních pracích, tak pozd…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.