Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1970–1980 V, Loutkář 4/2018, s. 89–91

Filmový jazyk Spejbla a Hurvínka

Věhlasní loutkoví protagonisté Divadla S+H se po značných úspěších na obrazovce během 50. a 60. let dostávali do vysílání televize nadále i v 70. letech. Jednak v jednorázových projektech, jakým byla např. Spejblovize, projekt připravený pro vysílání prostřednictvím Eurovize, kde klasická loutkoherecká čísla doprovázela konferenciérka Štěpánka Haničincová, či v satirických výstupech, jako byl třeba Šéfredaktor čehokoliv podle scénáře Jaroslava Dietla, uváděný v kratší verzi v roce 1977 jako součást silvestrovského vysílání a o rok později přepracovaný do dvacetiminutové filmové verze. Během 70. let však vznikly postupně především dvě řady seriálů Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka (1972) a Znovu u Spejbla a Hurvínka (1974), určené pro Večerníček.

První řada seriálu byla nasnímána ještě na černobílý filmový materiál a režisérka Libuše Koutná v n…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.