Online archiv

Balvínová, Malvína: Animovaný film a výtvarné umění II, Loutkář 4/2018, s. 86–88

V druhém díle se budeme věnovat některým animovaným filmům dokončeným po roce 2000, v nichž tvůrci různými způsoby pracují s motivy z klasických obrazů či jiných výtvarných děl, uměleckými styly, či procesem malby, které vizualizují motivy ze života slavných malířů (ikony jako Leonardo da Vinci, Pablo Picasso či Vincent van Gogh jsou silnou inspirací pro tvůrce i v době moderního a postmoderního umění), nebo kombinují více z uvedených postupů.

Animace Picassa

I po roce 2000 oživují režiséři animovaných filmů motivy z obrazů Pabla Picassa či se inspirují jeho životními cestami. Za všechny jmenujme asi nejznámější počin – krátkometrážní film Minotauromaquia režiséra Juana Pabla Etcheverryho z roku 2004. Plastelínový film s hudbou Igora Stravinského nás zavádí do spletitého labyrintu Picassovy nevšední imaginace. Vystupuje v něm sám malíř, který prchá pronásledován Minotaurem v nekonečném bludišt…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.