Online archiv

Pfejfer, Tomáš: Loutky Spejbla a Hurvínka v Moskvě, Loutkář 4/2018, s. 78–79

Před více než dvěma lety jsme začali v Muzeu loutek prověřovat, co je pravdy na informaci z pamětí Sergeje Obrazcovova, že původní loutky Spejbla a Hurvínka byly koncem 40. let minulého století převezeny do Sovětského svazu.

Tutéž informaci potvrzují i zápisky autora Hurvínka, Gustava Noska. Ten ve svých pamětech, které vedl volnou formou v několika sešitech, tuto skutečnost nejen potvrzuje, ale poutavým vyprávěním doplňuje o řadu detailů. Oba dva prameny nás tedy přivedly ke spolupráci s Obrazcovovým divadlem, jehož zakladatel, Sergej Obrazcov, obě loutky z rukou řezbáře Gustava Noska i hlavního hlasového představitele loutkové dvojice, Josefa Skupy, obdržel jako dar a tento cenný artefakt si odvezl do Moskvy.

Našim cílem tedy bylo vrátit původní dvojici dočasně do jejího rodného kraje (byť jsme věděli, že loutka Spejbla byla několik let po darování vyměněna za novější kopii). Dle slov Natalie Kostrové…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.