Online archiv

Švecová, Veronika: Mimoň, nebo Péťa?, Loutkář 4/2018, s. 52–53

První premiérou divadelní sezóny 2018/2019 Divadla DRAK je autorský počin tvůrčího dua Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka. Inscenace Mimoň je sci-fi vesmírnou odyseou, jejíž hlavní hrdina má Aspergerův syndrom. Přesná diagnóza však v inscenaci nikde nezazní a diváci jsou tak postupně seznamováni s projevy této poruchy autistického spektra na pozadí příběhu roztomilého chlapečka, s nímž není těžké soucítit.

Text: Veronika Švecová, foto: Milan Hajn

Jeho domovem je planeta Mimo, říká se mu tedy Mimoň. Když se jeho útočiště začne přehřívat, nezbývá Mimoňovi nic jiného než sednout do únikového modulu a letět hledat nový domov. Vydává se tak na cestu, při které postupně navštíví tři planety se snahou získat u jejich domorodců azyl.

Jenže právě v konfrontaci s obyvateli jiných vesmírných těles vycházejí najevo jeho potíže se sociálními interakcemi a nepochopení běžných lidských rozmarů…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.