Online archiv

Kubart, Tomáš: Jednám, či je mnou jednáno? Počátky happeningu ve vztahu k loutkovým scénám, Loutkář 4/2018, s. 36–39

Happeningy mají tu zázračnou vlastnost, jako mají houby: rostou všude!1 (Allan Kaprow)

V roce 1967 vyšel ve speciálním čísle časopisu Scénografie text italského badatele Bruna Argenziana Happeningy a avantgardní loutkové scény.2 Celé číslo Scénografie neslo podtitul Experimentální divadlo – happening a tehdejšího československého čtenáře seznámilo vůbec poprvé odborněji s problematikou happeningu, jehož fenomén se oficiálně objevil v newyorských galeriích celé desetiletí před zmiňovaným číslem. V předloženém textu se pokusím vysvětlit počátky happeningu jakožto fenoménu i pojmu a odkrýt základní terminologické problémy, jakož i důležitou otázku teoretickou; je účastník happeningu aktérem, hercem, či zaměnitelným participantem, na jehož vůli nezáleží, neboť pouze sleduje pokyny, jež mu do scénária (partitury) vložil happener, a stává se tedy jakousi „loutkou“?

Happeningy a avantgardní loutk…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.