Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Silná tradice v zádech, Loutkář 4/2018, s. 32–33

Jan (Hza) Bažant je pedagogem scénografie na katedře alternativního a loutkového divadla od roku 2010. V loutkářských kruzích proslul zejména svou zálibou v obrovských loutkách, kterým se sám aktivně věnuje pod hlavičkou uskupení Echt Street Puppets. Pro Loutkář o tomto celosvětovém fenoménu naddimenzovaných loutek a kinetických objektů dokonce připravil čtyřdílný seriál, který vycházel v roce 2014. (red)

Co je podle vás na české loutkářské scénografii minulosti i současnosti nejcennější? Pociťujete ji jako v něčem výlučnou a originální oproti tomu, co vídáte třeba v zahraničí?

Myslím, že největší devízou české loutkářské scénografie je pořád ta silná tradice v zádech, díky níž je na čem stavět, co bořit, k čemu se odkazovat a vůči čemu se vymezovat. Tradice rodinných divadel, amatéři. Vnímám to jako silnou estetickou základnu, která souzní i s českou národní povahou, jestli něco t…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.