Online archiv

Drtina, Michal: Všechno se velmi zjednodušuje, Loutkář 4/2018, s. 26–29

Robert Smolík je od roku 2011 vedoucím kabinetu scénografie na KALD a je pověstný značnou dávkou skepticismu, pokud přijde řeč na úroveň současného českého loutkářství. Jeho názory se mohou zdát provokativní nebo kacířské, ale přiznejme si konečně, že se v nich skrývá mnoho nepříjemné pravdy.

Co je podle tebe největší devizou české loutkářské scénografie minulosti i současnosti? Dalo by se říci, že je v něčem výlučná a originální?

Asi nejsem schopen uvažovat o scénografii samostatně, ačkoliv jsem ji studoval, učím ji a částečně se jí i živím. V okamžiku, kdy ji vyjmeme z divadelního organismu a snažíme se o ní uvažovat samostatně, stává se podle mě mrtvou. Pokud tedy přeformuluji otázku na české loutkové divadlo, tak mi vždy přišlo silné v okamžicích, kdy dokázalo komunikovat s aktuálním výtvarným uměním. Dále ve chvílích, kdy bylo subverzivní a dokázalo se nepřizpůsobovat pož…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.