Online archiv

Balvínová, Malvína: Rád spojuji nespojitelné, Loutkář 4/2018, s. 6–8

Jiří Barta patří k „potrnkovské“ éře českých animátorů a také k nejvýznamnějším českým filmařům vůbec. Proslavil se zejména svým Krysařem, natočil ale i řadu dalších filmů. Je pro něj charakteristické, že pro každý námět hledá originální a odlišný výtvarný styl.

Máte v rodině umělecké kořeny? Vedl vás někdo k výtvarnému umění?

Maminka byla sklářská výtvarnice, studovala u profesora Kaplického, ale od autorských realizací později přešla ke komerčním grafickým zakázkám.

Absolvoval jste UMPRUM. Šel jste tam s představou, že se po studiu budete věnovat animaci?

Ne. V době, kdy jsem tam nastupoval, tam ještě byl Jiří Trnka, který kupodivu vedl ateliér ilustrace. Tvrdil, že animovaný film je natolik složitý, že na školu nepatří. Ateliér filmové a televizní grafiky, kde jsem absolvoval, založil profesor Adolf Hoffmeister, který byl v tomto ohledu asi větší dobrodruh. Ateliér nebyl pr…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.