Online archiv

Balvínová, Malvína: Hledač různých forem animace, Loutkář 4/2018, s. 4–5

Filmový režisér, animátor a výtvarník Jiří Barta, autor slavného Krysaře, slaví letos sedmdesáté narozeniny. Jeho tvorba je rozmanitá – ale experimentální pojetí a pokoušení nejrůznějších technik, včetně kombinace s hranou akcí, je pro něj víc než příznačné.

V dějinách české loutkové animace lze vysledovat, vedle mnoha specifických autorských přístupů, tři silné generace: trnkovskou generaci zakladatelů, následnou švankmajerovskou generaci experimentátorů (paralelně s ní pak zlínskou „zemanovskou“ linii) a současnou porevoluční generaci, která s využitím nové estetiky a digitálních médií navazuje spíše na zakladatel než na experimentátory.

Zatímco zakladatelé české loutkové animace a jejich žáci kladli důraz na precizní práci s propracovanou, klasicky vyhlížející loutkou, generace experimentátorů posunula vnímání filmové loutky mnohem dál. Pod rukama těchto tvůrců se pojem loutka stále …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.