Online archiv

Marešová, Petra: Loutkářské inspirace a faustovský mýtus u Jana Švankmajera, Loutkář 3/2018, s. 95–101

V tomto filmovém, a tak trochu i faustovském čísle by rozhodně

neměl chybět Jan Švankmajer (1934), který patří mezi nejvýraznější české výtvarné umělce, má přesah do světa kinematografie a jeho tvorbu nezanedbatelnou měrou ovlivnilo tradiční loutkové divadlo, včetně loutkářského evergreenu – příběhu doktora Fausta. (red)

Jan Švankmajer, dnes známý především jako filmový režisér a scenárista, je původní profesí loutkář. O loutky se zajímal už v dětství, kdy dostal malé loutkové divadlo, pro které vyráběl vlastní loutky. Jednalo se o klasické rodinné divadlo s litografickými kulisami nalepenými na překližce. Tato podoba scény se pak často objevuje v jeho filmech (např. v Rakvičkárně, Donu Šajnovi či ve zvětšené formě v Lekci Faust). Zaměření na loutky se pak prolíná celou Švankmajerovou tvorbou, nejen divadelní a filmovou, ale i výtvarnou (viz např. jeho gestické loutky). A právě ve fascinaci…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.