Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: O tom, jak se jistý pan Sabellicus stal nesmrtelným loutkářským hrdinou, Loutkář 3/2018, s. 85–87

Původ a formování mýtu

Historicky doložený Faust (asi 1480–1540; původním jménem Georg Sabellicus, řečený Faustus, tedy šťastný) se narodil na Wittenbersku. O jeho životě jsou doloženy pouze kusé údaje – byl pravděpodobně selského původu, působil ve středním a jižním Německu a byl tak populární postavou, že už za života o něm kolovala řada historek. Ani ne půl století po své smrti se stal hrdinou knížek lidového čtení a už v roce 1570 o něm sesbíral a sepsal historky Christoph Rosshirt (Kouzelník Faust). Roku 1587 pak bylo Johannem Spiessem vydáno první lidové čtení o Faustovi – Historie doktora Johana Fausta (dále jen Faustbuch), které sepsal anonymní autor, nejspíše protestant. Faustbuch, shrnující dosavadní faustovské pověsti a legendy, byl přeložen do řady jazyků – jeho první překlad do angličtiny se stal inspirací pro alžbětinského dramatika Christophera Marlowa.

Český překlad Faustbuchu od pí…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.