Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1970–1980 IV, Loutkář 3/2018, s. 78–81

Výtvarná podoba loutkových seriálů pro Večerníček

Pořad Večerníček se právě v 70. letech proměnil a přestal být jen nenápadným televizním formátem, původně zamýšleným jako drobnička, pohádka na dobrou noc. Přesáhl běžná kritéria specifik krátkého žánrového útvaru a mimořádnou dramatickou, výtvarnou i animační kvalitou přerostl v originální a svébytný televizní subjekt s přesahem do dalších kreativních disciplín.

Naplnění celoroční potřeby nových snímků pro vysílání Večerníčku řešila Československá televize několika způsoby. Když odmyslíme nákupy z ciziny, byla tím nejvýznamnějším samozřejmě vlastní výroba. Protože však Československá televize neustále zápasila s nedostatkem výrobních prostor – během 60. let realizovala loutkářské snímky v řadě lokací, mj. Burza, Skaut (dnes Minor), Baráčnická rychta, z velkých studií to byly ateliéry Barrandov či Hostivař –, zadáva…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.