Online archiv

Kerbr, Jan: Nikoliv alfa samec, ale Alfa farma, Loutkář 3/2018, s. 48–49

V plzeňské Alfě přicházejí s novým titulem pro mládež od 14 let a dospělé, volnou variací na Orwellovu Farmu zvířat, propojenou se skutečným příběhem sedláka z Havlíčkobrodska Josefa Straky, který byl v 50. letech minulého století vyvlastněn a posléze uvězněn.

Inscenaci Alfa farma nastudovali s mladší částí souboru režisér Tomsa Legierski a výtvarník Karel Czech. Mrazivě vtipný scénář využívá příslušníky domácí fauny k označení postav včetně jejich charakteristik – oběť komunistického režimu Straka jako by pak byl svým příjmením přímo předurčen ke svému osudu. Komunističtí funkcionáři jako Kozlík a především všemocné Prase, od venkovské pospolitosti se poněkud vydělující, ho totiž označí za zloděje a škůdce. Reálie 50. let z násilně kolektivizovaného venkova se opírají o solidní studium pramenů, trpký humor se objevuje například v situaci, kdy se organizuje brigáda na sběr mande…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.