Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Snažíme se etablovat divadelní fotografii jako svébytný umělecký fenomén, Loutkář 3/2018, s. 42–43

V květnu letošního roku se v pražském Obecním domě konala velkolepá výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 věnovaná neprávem opomíjené součásti fotografického umění. Kurátorkou a zároveň spoluautorkou krásné publikace, jejíž vydání výstavu doprovodilo, je teatroložka Anna Hejmová z Oddělení sbírek a archivu Institutu umění-Divadelního ústavu (IDU).

Jaká je nejstarší dochovaná česká divadelní fotografie?

Pokud hledáme nejstarší fotografii s tím, že ji chceme mít důsledně datovanou, jedná se o portrét herečky dnes už vlastně neznámého Mikulášského divadla (Dilettanten-Theater zu St. Niklas) Floriany Jaichové z roku 1859. Tato fotografie je součástí kolekce přibližně dvaceti fotografií z přelomu 50. a 60. let 19. století. Originály jsou uložené ve fotografickém fondu divadelní sbírky Národního muzea a pochází pravděpodobně z pozůstalosti herce Edmunda Chvalovského. Jejich autorem…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.