Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Nová dimenze loutkového divadla?, Loutkář 3/2018, s. 36–39

Po teoretickém uchopení tématu v předchozích studiích je třeba vztáhnout sledovanou problematiku na loutkářství. V následujícím textu proto obrátíme pozornost na divadelní užití projekce v konkrétních loutkových inscenacích.

Téma je to důležité zejména proto, že je výtvarná složka pro loutkovou inscenaci determinující. Projekce jako taková totiž nabízí dvojrozměrný obraz, který se na scéně nějak konfrontuje s výtvarně traktovanými trojrozměrnými loutkami a výpravou. Východiskem tohoto textu není otázka, jak projekce technicky vzniká, ale jak jsou promítané obrazy v inscenaci funkčně využity a jak je vnímá divák ve vztahu ke zbytku inscenace. Jak totiž upozorňuje například německý teatrolog Hans-Thies Lehmann, je divadlo jako takové – na rozdíl od filmu – znakovým, ne zobrazovacím uměním.1

Jak již bylo v předchozích studiích řečeno, loutkáři měli k vizuálním podívaným velmi blízko ješ…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.