Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Technický obraz ve výtvarném umění, Loutkář 3/2018, s. 23–27

Tento text je věnovaný úloze tzv. technických a pohyblivých obrazů ve výtvarném umění. Nejde o sledování historie jednotlivých médií, ale o vybrané ukázky, jak výtvarné umění s technickými obrazy zachází.

Technický obraz je obraz, který vznikl s pomocí technického aparátu. Jeho teorii zformuloval Vilém Flusser. Základní rozdíl mezi tradičním a technickým obrazem ustavil popsal jako rozdíl mezi obrazy zrcadlícími svět a obrazy, které produkují fikci. Své chápání pojmu technický obraz založil na analýze obrazů, jakými jsou fotografie, kterou pak transformoval do úvah o digitálních obrazech a obecně o společnosti, která syntetizuje elektronické obrazy. Esej sleduje příklady fotografií, filmu a videa, jak s nimi zacházejí výtvarní umělci.

Nejprve se text zabývá dvěma technologickými vynálezy 19. století, fotografií a filmem; obě média byla schopná více či méně zaznamenat reálný pohyb. Ve fotografi…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.