Online archiv

Vondráková, Adéla: Filmař, který si odskočil k divadlu, Loutkář 3/2018, s. 20–22

Radka Berana není nutné loutkářské veřejnosti dlouze představovat. Je součástí tvrdého jádra souboru Buchty a loutky, kde hraje i režíruje. Další inscenace uvádí ve svém Divadle b a v loňském roce navíc režíroval i Prevítovy v Divadle Lampion a Medovou královnu v DRAKu. Tenhle rozhovor je ale o jeho filmové kariéře, jejímž dosavadním vrcholem je celovečerní film Malý pán (rozhovor přímo o Malém pánovi vyšel v Loutkáři 5/2015, s. 28–29), ale která je ještě mnohem bohatší.

Prý jste měl jako malý rád televizní loutkové pohádky, a původně jste se chtěl dokonce přihlásit na FAMU. Jenže jste se styděl, a tak jste šel na DAMU. Tak to doopravdy bylo?

Ano, to je pravda. Styděl jsem se hlavně za to, že jsem pro FAMU nebyl technicky připravený. S divadelním jazykem jsem na tom byl o trochu lépe. Na malém městě v 80. letech se lépe dostávalo k divadlu než k filmu. Anebo jsem jen málo chtěl.

Jste divadelník, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.