Online archiv

Bernátek, Martin: Renesance českého loutkářství a kinematografie, Loutkář 3/2018, s. 13–19

Dalším příspěvkem k tématu je studie, která zaměřuje svou pozornost na velkého loutkářského konkurenta: film. Autor se zabývá počátky kinematografie u nás a dává je do až překvapivých souvislostí s boomem českého loutkářství na počátku 20. století. (red)

České loutkářství prošlo v prvních dekádách 20. století významnou změnou. Nadšenci v čele s literárním historikem a středoškolským pedagogem Jindřichem Veselým (1885–1939) svými aktivitami oživili zájem o tradiční loutky a proměnili podobu českého loutkářství ze stagnující praxe kočovných lidových loutkářů v organizované hnutí amatérů a spolků s mezinárodním renomé. Toto období, obecně označované za loutkářskou renesanci, můžeme vymezit lety 1895, kdy je na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze představena expozice českých loutek, a 1929, kdy je v Praze založena mezinárodní loutkářská organizace UNIMA. Středobodem loutká…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.