Online archiv

Grazioli, Cristina: Světelní herci: obraz, loutka a kinematografická projekce, Loutkář 3/2018, s. 9–12

S myšlenkou záměny skutečného herce z masa a kostí za umělého interpreta prostřednictvím nehmatatelné a odhmotněné přítomnosti stínu či světelného odlesku se můžeme setkat např. v díle Maurice Maeterlincka či Enrika Prampoliniho s jeho barevnými „plynovými herci“. Dějiny fantasmagorických projekcí však sahají dál, do téže doby jako prvopočátky kinematografu, a k loutkovému divadlu mají docela blízko.

Text: Cristina Grazioli, překlad Alena Jurionová

Navzdory zřejmému poutu mezi těmito dvěma oblastmi není snadné uvést do souvztažnosti film (tj. formu, která je realistická pouze iluzorně vzhledem k tomu, že filmový obraz je především obrazovou nápodobou1) a loutkové divadlo, které představuje svět již ze své podstaty anti-mimetický. Při projekci není důraz kladen na zobrazovaný předmět, nýbrž na jeho obraz, jakousi „světelnou kopii“, kde se právě světlo stává odhalujícím principem, intimní so…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.