Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Editorial, Loutkář 3/2018, s. 1

Vážení a milí čtenáři,tímto číslem sice lehce odbočíme z nastaveného kurzu hledání průsečíků mezi oblastí výtvarného umění a loutkovým divadlem, ale je to odbočka rozhodně užitečná – do obou uměn totiž začalo počátkem 20. století silně zasahovat nové médium, které si začalo tak trochu nárokovat jejich pozornost, diváky a prostor. Byl to samozřejmě film a v tematickém bloku se budeme zabývat nejen jeho genezí od neprimitivnějších veřejně předváděných optických triků, ale i jeho střety s loutkáři a dnešní inspirativní koexistencí filmu a divadla. V čísle nezapomínáme ani na nevlastní sestru filmu fotografii– poněkud méně efektní médium, nicméně (nejen) pro poznání divadelní minulosti velmi důležité. A pokud bude řeč o loutkách a filmu, rozhodně nesmí v čísle chybět titán české i světové animace Jan Švankmajer. Jeho faustovské zástoje můžete v tomto čísle porovnat s hodnocením leto…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.