Online archiv

Kotisová Milčinská, Sandra: Divadlo DRAK a společenská emancipace českého loutkářství, Loutkář 2/2018, s. 93–99

Klíčová éra v historii královéhradeckého Divadla DRAK je spojena s příchodem režiséra Josefa Krofty. Za dobu jeho působení se DRAK stal svými neobvyklými a novátorskými inscenačními postupy vyhledávaným divadlem, které svou jedinečností inspirovalo domácí i světové scény.

Motto: Hradecký DRAK má jako špičkové divadlo zásluhu na tom, že ukázal cestu, jak překonat kornatění a povlovné odumírání loutkového divadla. Důležité bylo, že tu nešlo o vzepětí krátkodobé, o jednu mimořádnou inscenaci, ale o dlouhodobý proces.1

Geneze Divadla DRAK

Divadlo DRAK bylo založeno pod názvem Východočeské loutkové divadlo roku 1958 v Hradci Králové. Tedy právě deset let poté, co v tehdejším Československu vznikla síť profesionálních statutárních loutkových divadel. Prvním ředitelem byl jmenován v tehdejším loutkářském světě již dobře známý Vladimír Matoušek. Byl to pedagog, a především významný lou…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.