Online archiv

Jirmanová, Daniela: Loutky! Loutky?, Loutkář 2/2018, s. 82–84

Od úterý 22. do soboty 26. května žilo polské město Bielsko-Biała loutkami. Konalo se zde už 28. bienále Mezinárodního festivalu loutkářského umění (Międzynarodowy festiwal sztuki lalkarskiej). Ne ve všech inscenacích však hrály loutky prim.

Už po druhém dni stráveném v divadelních sálech města jsem začala mít tušení, že se festivalová reflexe zvrtne do obecnější úvahy o tom, co je vlastně – v dnešní době – loutkové divadlo. Je to otázka, která se vznášela nad celým festivalem, vždyť i jeho středeční diskusní panel si vzal za cíl tázat se: Dokąd idziemy? neboli Kam jdeme/směřujeme? A tutéž otázku evokovala, a myslím, že záměrně, dramaturgie festivalu. Směsice inscenací nejrůznějších forem a žánrů má s trochou nadsázky společné jediné: účinkující něco předvádí a diváci se na to dívají. V pěti festivalových dnech se divákům představilo čtyřiadvacet inscenací divadel z Polska, mno…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.