Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Brechtovské divadlo s ironickým ostnem, Loutkář 2/2018, s. 67–69

Tvorbu režijně-dramaturgické dvojice Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský bedlivě sleduji od doby, kdy začali kontinuálně spolupracovat a putovat po scénách profesionálních divadel, ale utkvělo mi v hlavě i několik jejich opusů školních a takzvaně amatérských, a to nesmím zapomenout na nezávislý soubor Športniki, jehož jsem byla velkou a věrnou fanynkou.

Jejich inscenace v sobě vždy měly a mají nosný dramaturgický nápad, vtip a ironickou nadsázku. Když jsem se pro účely tohoto textu probírala seznamem inscenací, které mají Jakub Vašíček s Tomášem Jarkovským na kontě, zaujalo mě, že ač u nich vždy cítím výrazný vlastní vklad a považuji je za tvůrce originálního autorského divadla, jsou podepsáni pod minimem zcela původních námětů (např. Zakaj?/Řekni proč?, do jisté míry Čert tě vem, Simply Clever). V drtivé většině jde o velmi výrazné úpravy cizích dramatických předloh (namátkou Hamlet/Hamleteen,…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.