Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Petr Nikl (1960), Loutkář 2/2018, s. 46–47

Originálního českého tvůrce jistě není třeba nijak podrobně představovat – jeho interaktivní výstavy (Hnízda her, 2000; koncept a část exponátů výstavy Orbis Pictus, 2007) patří mezi domácí návštěvnicky nejúspěšnější vystavovatelské počiny, zároveň je ceněným malířem, grafikem, ilustrátorem i literátem (nositel Ceny J. Chalupeckého, ale i Magnesie Litery za autorskou knihu Záhádky). Bývá řazen ke skupině Tvrdohlaví (1987–1991), ale má blízko i k surrealismu.

Šťastné okolnosti dětství v něm vypěstovaly především smysl vášnivého pozorovatele. Představivost a inspirace se v něm odvíjela z tří hlavních rodinných aktivit: Otec – akademický malíř, v jeho ateliéru, prosyceném směsí terpetýnu, damary a včelího vosku často napodoboval jeho stylizaci. Za zvuků hudby z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků a tehdy ještě Skupova Spejbla a Hurvínka kreslil v devíti letech kubisticky deformované tváře. Jeh…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.