Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutky jsou úplně fantastické, Loutkář 2/2018, s. 42–45

Originálního multidisciplinárního tvůrce Františka Skálu (1956), řazeného k umělecké skupině Tvrdohlaví, není třeba dlouze představovat. Jen málo lidí nečetlo nějakou z jeho knížek nebo nenavštívilo jeho výstavu, z těch nejrozsáhlejších třeba tu v Rudolfinu (2004) či ve Valdštejnské jízdárně (2017). Jeho tvorba je jednoznačně rozpoznatelná svou fantaskností, hravostí, s níž dává vyniknout přírodním i umělým materiálům, a jistou esencí všudypřítomné loutkovosti. A zejména o té jsme si povídali v jeho ateliéru plném magických bizarností, které – a to jsem přesvědčená – v noci určitě ožívají.

V roce 1990 jste pro Loutkář napsal, že se vám na současném loutkovém divadle nelíbí setkávání loutky a herce.1 Změnilo se u vás od té doby v tomto ohledu něco?

Ani ne. Mám pořád rád klasické kukátkové divadlo, kde není ta iluze porušená tím, že do ní vstupují živí herci, prot…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.