Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Fred Schneckenburger (1902–1966), Loutkář 2/2018, s. 40–41

Švýcarský umělec-autodidakt, režisér, kabaretiér a loutkář. V roce 1947 založil ve Frauenfeldu své vlastní loutkové divadlo Fred Schneckenburgers Puppencabaret, pro něž si sám vytvářel originální loutky (maňásky, javajky, loutky na tyčce) z různých druhů materiálu a nalezených věcí (objets trouvés). Jeho výtvarný rukopis bývá podle švýcarského teatrologa Gustava Gysina (viz WEPA) dokonce srovnáván s pracemi Pabla Picassa, Paula Klee a Joana Miró; zřetelná spojnice vede i pracím Alexandra Caldera. V letech 1945–1966 uvedl na dvacet autorských kabaretních inscenací sestávajících z drobných poetických, společensko-kritických, sarkastických i surreálních skečů, například slavnou pantomimu rukou a loutek Das Grün und das Gelb s hudbou B. A. Zimmermanna (Zelená a žlutá, 1952).

Dochované teatrálie z jeho loutkových kabaretů, zahrnující loutky (včetně Schneckenburgerova loutkového alter ega Kašpara), scénáře,…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.