Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Enrico Baj (1924–2003), Loutkář 2/2018, s. 38–39

Italský malíř a sochař spojený s několika uměleckými hnutími (měl blízko k surrealismu a dada, někdy bývá řazen k poválečné skupině CoBrA, byl zakladatelem hnutí „nukleární umění“). Během své kariéry se podílel i na výpravě několika loutkových inscenací, na nichž spolupracoval s významnými loutkáři, například s italským souborem Gioco Vita, vedeným Fabriziem Montecchim (Stravinského balet Pták Ohnivák, 1994; Gluckova opera Orfeus a Eurydika, 1998), nebo s Italem Massimem Schusterem (z Théâtre de l’Arc-en-Terre, usazeným ve francouzském Aix-en-Provence), s nímž pracoval na pětici inscenací. Velmi úspěšný byl Král Ubu (1984) s loutkami ne nepodobnými objektům postaveným ze stavebnice Merkur, který se přestavil na Benátském bienále a hrál se ve 35 zemích světa. Brunella Eruli Krále Ubu dokonce označuje za jeden z nejúspěšnějších příkladů spolupráce výtvarného umělce s loutkovým divadlem (viz…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.