Online archiv

Taylorová, Jane: V dialogu, Loutkář 2/2018, s. 36–37

Se souhlasem Handspring Puppet Company publikujeme rozhovor dramaturgyně souboru Jane Taylorové se světově uznávaným umělcem Williamem Kentridgem o jeho dlouholeté spolupráci s HPC, který poodhaluje, co ho na loutkách fascinuje a co ho na nich jako tvůrce zajímá. (red)

Proč jste se vůbec obrátil na loutky a Handspring? Vzpomenete si, proč jste se tím směrem tenkrát vůbec pustil?

V té době jsem se hodně zabýval vnímáním, a to ne z hlediska jeho podstaty, ale jako samotného fenoménu. Co děláme, když něco rozpoznáváme? Jak sestavujeme svět z fragmentů? Když jsem v roce 1992 začal pracovat na Vojckovi, což byla moje první inscenace se souborem Handspring, jedna z věcí, které mě zaujaly nejvíc, bylo to, jak se loutky zdají mít vlastní vůli. To bylo úplně na začátku, když jsem sledoval filmy o loutkách a různé loutkáře při práci – pozoroval jsem, jakou radost nám dělá balamutit sami sebe a dívat se na předmět, o …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.