Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Harry Kramer (1925–1997), Loutkář 2/2018, s. 32–33

Německý tanečník a sochař věnující se kinetickému umění a novátorské filmové tvorbě (např. snímky Die Stadt/Město, 1956, nebo Die Schleuse/Zdymadla, 1961) a také reformátor loutkového divadla, experimentující v 50. a 60. letech s mechanickým loutkovým divadlem ovlivněným avantgardou a surrealismem. Jeho výtvarný rukopis bývá často spojován s Alexandrem Calderem nebo Jeanem Tinguelym; badatelka Hana Ribi ho charakterizuje jako pokračovatele předválečné tvůrčí linie, o níž byla řeč v minulém čísle, reprezentované Oskarem Schlemmerem, Kurtem Schmidtem, Vilmosem Huszarem nebo Vasilijem Kandinským. Schlemmer přetvořil geometrickými kostýmy tělo tanečníka, zbavil ho částečně jeho přirozené pohybové funkčnosti a zavázal tohoto „abstraktního člověka“ k strojovým pohybům bez dějové náplně. S pomocí techniky umožnil Schmidt svým geometrickým formám tančit mechanický balet. Harry Kramer oživil své objekty ene…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.