Online archiv

Łarionowová, Dominika: Polemika Tadeusze Kantora s Edwardem G. Craigem, Loutkář 2/2018, s. 26–29

Na následujících stránkách nabízíme brilantní analýzu vzájemného vztahu dvou originálních vizí moderního divadla 20. století, které od sebe dělí sedm dekád včetně krutých společensko-politických událostí válečných let, a přesto mají něco společného. Studie byla napsána pro publikaci Tadeusz Kantor Today1 a s laskavým svolením autorky představujeme její zkrácenou verzi. (red)

Ve sbírkách dvou polských Národních muzeí se nacházejí dvě kresby Tadeusze Kantora, které zobrazují scénografické návrhy k nerealizované inscenaci Aristofanovy hry Mír. Vznikly v letech 19492 a 19573 a pojmenovány byly stejně: Nadloutka (Übermarionette). I přes časové rozdíly pojí tyto dvě kompozice mnohé. Zobrazují objekt postavený na ploše, která se může přemisťovat pomocí dvou kol. Konstrukce, která z plochy výrazně vyčnívá, má humanoidní formu. Ve výši lidských žeber se nacházejí kruhy, které svým tvarem připomínaj…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.