Online archiv

Tomášová, Jana: První dáma černého divadla, Loutkář 2/2018, s. 4–8

U příležitosti výstavy Pohádkový život rodiny Lamkových, která byla v březnu zahájena v prostorách chrudimského Muzea loutkářských kultur, bychom rádi věnovali pozornost loutkářce, která stála u zrodu fenoménu černého divadla (viz její seriál, který v Loutkáři vycházel v letech 2008–2009), a scénáristce Haně Lamkové. Dámě nabité nezdolnou energií a optimismem, která své i manželovy dochované artefakty velkoryse věnovala do sbírky muzea.

Hana Lamková (dívčím jménem Ryšánková) se už odmalička zajímala o divadlo. Vyrůstala nedaleko Slezské ulice na Vinohradech, kde sídlilo Loutkové divadlo Umělecké výchovy, které pravidelně navštěvovala. Silný dojem na ni udělal Malíkův Míček Flíček, a to tak velký, že si v létě na prázdninách v Lulči vyrobila loutky z Míčka Flíčka a Malíkovu hru potom hrály s kamarádkou v okně stodoly, kudy se podávají snopy obilí na půdu.

V předškolních letech se sta…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.