Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1970-1980 II, Loutkář 1/2018, s. 90–92

Výtvarný styl a poetika filmové loutkové animace v 70. letech a její vliv na televizní loutkářskou scénografii

V oblasti animovaného a potažmo také loutkového filmu byla přes veškeré politické zásahy 70. léta dobou, kdy v Krátkém filmu mohutně stoupala produkce jak vlastních programových snímků, tak také významně narůstala seriálová výroba pro Československou televizi.1 Jestliže bylo v 50. letech realizováno ročně průměrně sedm distribučních filmů, v 60. letech jich už bylo kolem dvaceti a v 70. letech dvacet šest.2 Filmový historik Jan Poš rozděluje 70. léta na dvě období, přičemž prvním periodizačním obdobím je doba od konce 50. let do roku 1973, která souvisí především s žánrovým rozvětvením loutkového filmu a zároveň i důrazem na jeho výtvarné řešení. Druhé období v letech 1974–1988 podle něj charakterizuje ve výtvarné oblasti posun k její specifikaci, rozšíření a prohloubení, ale zárove…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.