Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Balvínová, Malvína: Lajka: Z jeviště na filmové plátno, Loutkář 1/2018, s. 82–83

Když v listopadu loňského roku vstoupil do kinodistribuce celovečerní loutkový film Lajka, diváci si patrně už nevybavili, že mu předcházela divadelní inscenace. Není ovšem divu: většina současných dětských diváků v době, kdy režisér Aurel Klimt inscenaci Lajka, Čchin a Gagarin uvedl, ještě nebyla na světě.

Cesta psí kosmonautky z divadelního jeviště na filmové plátno trvala téměř patnáct let. V roce 2002 dostal absolvent katedry animované tvorby na FAMU Aurel Klimt příležitost režírovat divadelní inscenaci pro druhý stupeň základních škol s herci z Divadla v Dlouhé. Tou dobou působil soubor kvůli povodním provizorně v Divadle Gong. Klimt, který měl údajně sám přijít s námětem, už dříve se svým dvorním výtvarníkem Martinem Velíškem pomýšlel na Lajku, skrze jejíž příběh lze reflektovat vztah člověka ke zvířatům a potažmo celé planetě. Oba tvůrci navíc už dříve projevili zájem o témata sp…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.