Online archiv

Kerbr, Jan: Zapáchající operní diva, Loutkář 1/2018, s. 62–63

Když jsem dorazil do plzeňské Alfy na Tajemný hrad v Karpatech, těšil jsem se, jak bude tato lehce mysteriózní verneovka „nakopnuta“ zpracováním pro loutky, a připomněl jsem si zároveň, jak svéráznou poetiku vtiskl látce Jiří Brdečka scénářem pro film Oldřicha Lipského (s lehce obměněným názvem Tajemství hradu v Karpatech).

Libreto Víta Peřiny nese standardní znaky kvality především v řadě verbálních hrátek, jevištní realizace významného tvůrce Tomáše Dvořáka ve formě činoherně-operetní parodie moje očekávání však zcela nenaplnila.

První výstup působí slibně, hrabě Telek (Petr Vydarený) sní při svém karpatském výletu o ztracené milence, operní pěvkyni Stille. Nad střechou stanu se v „loutkové formě“ objevuje ztracená diva i on samotný, sen však končí, když je hrabě svým věrným sluhou Rockem (Bohuslav Holý) probuzen. Telek se zavine do deky (to byl onen stan, pověšený pouze na šňůře), …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.