Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutky Paula Klee, Loutkář 1/2018, s. 34–36

Slavné loutky vznikly v rozmezí let 1916–1925. Badatelka Hana Ribi uvádí, že první maňásci – Kašpárek, Greta, Smrt a Krokodýl – patřily ještě ke klasickému repertoáru pouťových maňáskářských atrakcí. […] Druhá skupina loutek následovala po pauze vynucené první světovou válkou až v roce 1919 […] a tyto maňásci se svým výtvarným pojednáním již zcela vymykají klasické typologii lidového loutkového divadla.

Felix Klee na ně vzpomíná takto: 30. listopadu 1916, na mé deváté narozeniny, mi otec připravil překvapení: loutkové divadlo. Nechtěl kupovat obyčejné loutky, a proto je vytvořil sám. Osm z nich se objevilo na stole mezi dárky. Otec formoval hlavy ze sádry a k této hmotě přidal ještě jiné materiály, knoflíky, kousky perletě a plechu. Pak opatřil hlavy minuciózní kresbou a malbou a přidal k nim oděv. Látky, které vybral z šití mé matky, byly nyní upraveny, nastříhány a pak sešity na stroji. Od…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.