Online archiv

Sweeney, James Johnson: Calderův cirkus (Paříž 1926-27), Loutkář 1/2018, s. 28

Na jaře 1927 začal Calder pracovat na svém slavném miniaturním cirkuse a vytvořil několik pohyblivých hraček, které na Creeftovo naléhání vystavil v Pařížském salonu humoristů.

Na počátku se cirkus skládal jen z několika vtipných figurek, které Calder vyrobil pro vlastní zábavu. Nebylo na nich nic komplikovaného: kousky drátu místo paží a nohou, kousek dřeva, cívka nebo zátka místo těla. A přesto s nimi Calder nacvičil několik pozoruhodných čísel. Postupně se počet figurek zvětšoval a to, co původně mělo pobavit jednoho nebo dva přátele, se brzy stalo opravdovým představením.

Calder pořádal tato představení ve svém pokoji před hosty, kteří seděli namačkáni na pohovce. Rozvinul kousek zeleného koberce, vyznačil manéž, vztyčil dva stožáry nesoucí hrazdu a natáhl dráty „šapita“; ozářil to reflektorem, nasadil na gramofon desku a představení začalo: Dámy a pánové, představuji vám… Objevili se akrobati…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.