Online archiv

Králová, Andrea: Něco málo o loutkách Františka Vítka, Loutkář 1/2018, s. 8–11

Neměla jsem bohužel možnost vidět kromě Piškanderdulá žádný jiný kus, na němž se jako tvůrce podílel výtvarník František Vítek, a je mi to moc líto, protože právě jeho loutky patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším, které znám.

Tento text nepojednává o scénických výpravách Františka Vítka, nýbrž výhradně jen o jeho loutkách, které se dochovaly a já si je mohla dobře prohlédnout, a některé dokonce i vyzkoušet. Je o loutkách jako výtvarných artefaktech, které z celé divadelní práce v podstatě jediné přežívají, a to ještě jen v lepších případech. Některé se díky osvíceným divadelníkům, kurátorům či sběratelům stávají výstavními exponáty, na některé se zatím práší na půdách divadel a čekají na své znovuobjevení.

Velká část loutek Františka Vítka naštěstí přežila a, jelikož jsou nyní v dobrých rukou, můžeme se společně projít světem jejich nezměrné fantazie, imagin…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.