Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutková prasátka, která dobyla televizní svět, Loutkář 4/2017, s. 24–25

Ten příběh zní dost neuvěřitelně: manželé Vlasta (1921–2016) a Jan (1921–2013) Daliborovi, kteří po komunistickém převratu v roce 1948 utekli z Československa, se ve svém novém domově ve Velké Británii proslavili – považte – loutkami!

Podle deníku The Daily Telegraph, který v únoru loňského roku otiskl obsáhlý nekrolog Vlasty Daliborové,1 se pár seznámil ještě před válkou v Brně. Vlasta údajně studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění, zatímco Jan inklinoval k umění výtvarnému. Za protektorátu byli oba totálně nasazeni – Vlasta pracovala jako sekretářka německého podnikatele a Jan v blíže nespecifikované továrně. Vzali se na konci války a v roce 1948 se rozhodli Československo, a to za poměrně dramatických okolností, tajně opustit útěkem přes rakouskou hranici.

Čerství emigranti se usadili nejprve v hrabství Yorkshire a živili se manuální prací – Vlasta chodila uklízet a Jan j…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.