Online archiv

Astlesová, Cariad: Drevo a vodopád: režírovanie bábkového divadla, Loutkář 4/2017, s. 18–21

Se souhlasem Cariad Astlesové publikujeme její příspěvek přednesený na konferenci Bábkové premeny (pořádané Bábkovým divadlem Košice a Research Commision UNIMA v roce 2013), který se týká vhledu do současného britského loutkářství a zároveň otevírá i téma, které mu se systematicky věnujeme: změny v obsahu pojmu „loutka“ a pronikání loutek mimo sféru loutkového divadla.

Drevo a vodopád. Tento názov vznikol asi pred rokom, keď som písala článok o odbornej príprave pre súčasné bábkové divadlo. Hľadala som nejaký obraz, ktorý by vyjadril účinkovanie bábkoherca na predstavení: ten obrovský zdroj a tok usmernenej energie a sústredenosti na neživý materiál; materiál, ktorý v sebe predsa len uchováva stopy minulosti a spomienky. Napokon som si vybrala drevo ako prírodný materiál s molekulárnou energiou, stáva sa neživým, keď ho vytnú, a vodopád ako tok energie usmerňovanej bábkohercom k predmetu a doň, aby mu umo…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.