Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Francisová, Penny: Loutkářství ve Spojeném království, Loutkář 4/2017, s. 11–13

Dějiny britského loutkářství jsou úzce spojené s celkovým vývojem loutkového divadla v Evropě i s britským divadlem obecně, s pantomimou, pouličním divadlem, klauny a šašky. Od 16. století se v různých textech objevuje více odkazů na loutky a v roce 1614 byla do hry Bartolomějský jarmark od Bena Jonsona, která přenáší legendu o Héro a Leandrovi do Londýna 17. století, včleněna celá loutková hra. Tato drobná hříčka, která dodnes zůstává živá a zábavná, obsahuje všechny základní prvky maňáskových her pro nejširší publikum – obsahuje velmi mnoho fyzického násilí a značně zmatenou zápletku.

17. a 18. století

V roce 1662 si Samuel Pepys do svého deníku zaznamenal příjezd Pulcinelly, kterého přivezl jeden italský loutkář. Zdá se pravděpodobné, že se jednalo o marionetu vedenou na drátě a nitích. Po dalších pár století stejná postava pod jménem Punch společně se svou ženou Joan (z níž se mnohem po…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.