Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Just, Vladimír: Spectaculo globalizované?, Loutkář 4/2017, s. 84–86

Glosy na okraj 12. ročníku loutkářského bienále Spectaculo Interesse

Spectaculo jsem z dvanácti ročníků absolvoval desetkrát. Mohu si tak snad dovolit luxus určitého nadhledu a sledovat – navíc obecně tea-trologickýma, nikoli specializovaně loutkářskýma očima – cosi jako trendy, širší souvislosti loutkářské (a alternativní) krajiny, kterou „přespolnímu“ toto znamenité bienále nabízí. Krajina je to naštěstí pořád pestrá a rozmanitá, ale některé tendence, které jsem dřív chápal jako vybočení, se v ní už staly pomalu trendem.

Jeden trend je, řekněme, jazykový. Jevištní akce, onen pro tradiční i alternativní loutkářství velevýznamný, ne-li ustavující „pohyb diva-delního znaku“, se stále častěji nahrazuje deklamací, opisem či převy-právěním příběhu, u zahraničních souborů povinně globalizovanou angličtinou. A druhým trendem, jenž letos nešlo přehlédnout, jsou rozmanité, ne vždy kreativní …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.