Online archiv

Windsorová, Emma: Jsou Punch a Judy dnes příliš násilní?, Loutkář 4/2017, s. 14–15

V květnu loňského roku zastupitelstvo britského města Barry rozhodlo vyřadit z místního festivalu představení s Punchem a Judy s odůvodněním, že jeho obsah byl „příliš násilný, obsahoval nevhodné scény fyzických útoků“ a že „mnoho lidí poukázalo na to, že představení zpodobňuje domácí násilí“.

Rozhodnutí města Barry ovšem nebyl izolovaný případ – uvádí se, že v roce 2004 došli k podobnému závěru i zastupitelé města Bodmin v Cornwallu. Jsou ale Punch a Judy opravdu příliš násilní? Je rozhodnutí jejich představení zakázat přemrštěnou reakcí úzkostlivých byrokratů, nebo už zkrátka nejsou kousky pana Punche pro moderní publikum tak relevantní, jako byly kdysi?

Punch a Judy mají za sebou dlouhou historii, která sahá přinejmenším do poloviny 17. století, a to konkrétně do května 1662, kdy si Samuel Pepys do svého slavného deníku zapsal, že viděl v divadle představení s Punchem. Byl natolik nadšen, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.