Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Unruh, Delbert: Loutky, herci, kinetika a poezie, Loutkář 3/2017, s. 107–109

Profesor Delbert Unruh z Northwesternské univerzity vyučuje předměty scénografie a teorie designu. Je také praktikujícím scénografem a redaktorem časopisu Theatre Design & Technologies. Protože je vždy inspirativní a osvěžující nahlédnout na české umění zvenčí, publikujeme jeho studii z roku 2000 věnovanou skutečně světoznámému scénografovi Petru Matáskovi. (red)

Petr Matásek se narodil v Praze v roce 1944. Po svých studiích na Katedře loutkového divadla na pražské DAMU nastoupil v roce 1968 do plzeňského Divadla Alfa. V té době neměla Alfa vlastní styl a Matásek během dalších sedmi let spolupracoval s mnoha různými režiséry. V tomto období začal rozvíjet vlastní přístup, který zahrnoval práci s herci, loutkami, kinetickými prostory a dramaturgií.

V roce 1974 se přestěhoval do Hradce Králové, aby se připojil jako scénograf k souboru Východočeského loutkového divadla DRAK pod vedením režiséra Josefa Krofty. …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.