Online archiv

Klíma, Miloslav: Prostor, hmota a divadlo Petra Matáska, Loutkář 3/2017, s. 104–106

Scénografie Petra Matáska nabízí otevřené možnosti, jak prostorové, tak kostýmní a loutkové. Především proto, že nepopisuje jevištní vyprávění, neilustruje teze, neprosazuje se bez ohledu na smysl inscenace zvláštnostmi či jedinečnostmi, ale podílí se na orchestraci jevištního díla jako sice výrazný komponent, ale komponent zcela neoddělitelně srostlý ve společném výrazu, kterým vědomě oslovuje diváka.

Takže v jeho případě jde o sice o samostatného a originálního scénografického tvůrce, ale navíc vždy o vítaného a očekávaného podílníka na řadě nezapomenutelných inscenací, mezinárodních projektech, či dokonce divadelních akcích v netradičních místech a souvislostech.

Matásek podřizuje svou tvorbu konkrétním potřebám společné interpretace, kterou obvykle spoluvytváří. Nachází řešení ve zřetelné vazbě na koncept, nikoli však pevně vyspekulovaný a neměnný, ale procesuální, živý, interakt…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.