Online archiv

Balvínová, Malvína: Animace v německojazyčných zemích: klasika, experiment a přesahy za hranice animovaného filmu, Loutkář 3/2017, s. 98–99

Německá animace

Německo má podobně jako Francie výhodu v tom, že zde fungují regionální fondy a žadatelé o granty na autorské animace mají snazší cestu k financování svých filmů. Německá animace sice nedosahuje zpravidla takových mezinárodních úspěchů jako sousední francouzská, zato však němečtí autoři rádi opouštějí zavedené škatulky a nebojí se abstrakce či experimentů.

Animaci zde mohou budoucí tvůrci studovat na více školách, nejproslulejší je ale Filmakademie Baden-Württemberg, z níž se lotos na festivalech objevila precizně animovaná protikuřácká agitka Jednou si potáhnout (režie Alireza Hashempour). Autoři zde profesionálně zkombinovali animaci s živým hercem.

V oblasti celovečerního filmu se Německo podobně jako ostatní evropské země zapojuje do mezinárodních koprodukcí. Ve spolupráci se Švýcarskem a Švédskem vznikl například v loňském roce úspěšný snímek Molly Monster (režisér Ted Si…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.