Online archiv

Jungmannová, Lenka: Poznámky k dramatické tvorbě Víta Peřiny, Loutkář 3/2017, s. 55–57

Vít Peřina patří zcela nepochybně k nejžádanějším a nejhranějším autorům současného českého loutkářského světa a je tak důstojným nástupcem „první dámy“ Ivy Peřinové. Nemyslíme si to ale jen my v rámci loutkářské komunity? O fundovaný literární rozbor jeho práce jsme proto požádali bohemistku a teatroložku z Ústavu pro českou literaturu AV ČR Lenku Jungmannovou, která se badatelsky specializuje na české drama po roce 1989. (red)

Kdykoli se hovoří o dnes tolik oblíbeném autorském divadle, vyzdvihují se zásluhy studiových scén 60. let, zatímco na loutkové divadlo coby jednu z kolébek tohoto trendu se zapomíná. Přitom právě tento typ divadla zcela samozřejmě spojuje tradičně chápanou profesi dramaturga, herce, scénografa či režiséra na jedné straně s prací dramatika na straně druhé. Tato zavedená praxe vyplývá z historických kořenů tohoto umění (kočovní loutkáři vytvářeli své kusy od textu a…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.