Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutkářství je v Nizozemí pořád velmi populární, Loutkář 3/2017, s. 41–45

Nizozemsko je v očích zbytku světa považováno za zemi tulipánů, sýrů a větrných mlýnu. Je ale také zemí loutek? Jak se žije nizozemským loutkářům? O minulosti a současnosti nizozemského loutkového divadla jsme si povídali s loutkářem Fransem Hakkemarsem, který působí v UNIMA Nederland, je jedním z editorů časopisu World of Puppetry a byl jmenován členem mezinárodní Publikační komise UNIMA.

Jaké jsou kořeny loutkářství v Nizozemí? Předpokládám, že byli vaši loutkáři ovlivněni zejména anglickými divadelními soubory a případně také německými…

V 19. století skutečně hrály v Nizozemsku anglické soubory, jako byl Holdenův nebo Barbardův. Německý vliv je zde vysledovatelný díky kočujícím umělcům, jako byl Paul Bann a jeho Loutkové divadlo mnichovských umělců nebo Max Jacob. Zřejmě na Nizozemsko ale také působili francouzští loutkáři, a to prostřednictvím „uměleckých marionet“ (ovlivnili nizoz…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.